EP4SGX180HF35C4
Mfr.Part #
EP4SGX180HF35C4
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA
Stock
860
In Stock :
860
Length :
35mm
Number of Outputs :
564
Number of Inputs :
564
Power Supplies :
0.91.2/31.52.5V
Series :
Stratix® IV GX
Number of LABs/CLBs :
7030
HTS Code :
JESD-609 Code :
e1
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Base Part Number :
EP4SGX180
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Total RAM Bits :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Logic Elements/Cells :
175750
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Supply Voltage :
0.9V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Width :
35mm
Terminal Pitch :
1mm
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Clock Frequency :
717MHz
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
BOTTOM
Number of I/O :
3A001.A.7.A
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
3.6mm