EP4SGX180HF35C3
Mfr.Part #
EP4SGX180HF35C3
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Packaging :
Tray
Number of LABs/CLBs :
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Number of Inputs :
564
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Clock Frequency :
717MHz
Total RAM Bits :
HTS Code :
Height Seated (Max) :
3.6mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Mounting Type :
Surface Mount
Power Supplies :
0.91.2/31.52.5V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of I/O :
564
Series :
Stratix® IV GX
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Ball
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Factory Lead Time :
8 Weeks
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
0.9V
Base Part Number :
EP4SGX180
JESD-609 Code :
e1
Width :
35mm
Length :
35mm
Terminal Pitch :
1mm