EP4SGX180DF29C3N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP4SGX180DF29C3N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 372 I/O 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
372
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Power Supplies :
0.91.2/31.52.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
29mm
Number of Logic Elements/Cells :
JESD-30 Code :
S-PBGA-B780
Height Seated (Max) :
3.5mm
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
29mm
Number of Inputs :
372
Number of I/O :
Base Part Number :
EP4SGX180
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Packaging :
Tray
Clock Frequency :
717MHz
Number of Terminations :
780
Terminal Pitch :
1mm
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Terminal Form :
Ball
Total RAM Bits :
Terminal Position :
BOTTOM
Number of LABs/CLBs :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
0.9V