EP4CGX150DF27I7N
Mfr.Part #
EP4CGX150DF27I7N
Package / Case
672-BGA
Description
IC FPGA 393 I/O 672FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Terminations :
672
Series :
Cyclone® IV GX
Number of Outputs :
393
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Terminal Pitch :
1mm
Number of Logic Elements/Cells :
Supply Voltage :
1.2V
Package / Case :
672-BGA
3 (168 Hours)
HTS Code :
ECCN Code :
3A991
Length :
27mm
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e1
Ball
Base Part Number :
EP4CGX150
Number of I/O :
393
Width :
27mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Total RAM Bits :
Number of Inputs :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Supplies :
1.21.2/3.32.5V
Clock Frequency :
472.5MHz
Height Seated (Max) :
2.6mm
Voltage - Supply :
1.16V~1.24V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ