EP3SL200F1152I4LN
Mfr.Part #
EP3SL200F1152I4LN
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA
Stock
791
In Stock :
791
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Length :
35mm
Height Seated (Max) :
3.9mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage :
0.9V
Number of I/O :
744
Number of LABs/CLBs :
8000
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Outputs :
744
Power Supplies :
1.2/3.3V
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Base Part Number :
EP3SL200
Additional Feature :
IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY
Terminal Pitch :
1mm
Number of Logic Elements/Cells :
200000
Packaging :
Tray
Series :
Stratix® III L
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Inputs :
Width :
35mm
Clock Frequency :
717MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
HTS Code :
Terminal Form :
Ball
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Voltage - Supply :
0.86V~1.15V