EP3SL200F1152I3N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP3SL200F1152I3N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA
Stock
521
In Stock :
521
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Total RAM Bits :
Terminal Form :
Ball
Number of Outputs :
744
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Surface Mount :
yes
Series :
Stratix® III L
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Factory Lead Time :
8 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Supply :
0.86V~1.15V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Inputs :
744
Clock Frequency :
717MHz
HTS Code :
Power Supplies :
1.2/3.3V
Terminal Pitch :
1mm
Supply Voltage :
0.9V
Number of I/O :
Base Part Number :
EP3SL200
Additional Feature :
IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY
Length :
35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
35mm
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
3.9mm