EP3SE260F1152I4N
Mfr.Part #
EP3SE260F1152I4N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA
Stock
385
In Stock :
385
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Number of I/O :
744
Packaging :
Tray
Number of Outputs :
744
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Power Supplies :
1.2/3.3V
Number of Inputs :
Additional Feature :
IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY
Number of Logic Elements/Cells :
255000
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Base Part Number :
EP3SE260
Number of LABs/CLBs :
10200
Width :
35mm
Voltage - Supply :
0.86V~1.15V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Supply Voltage :
0.9V
Qualification Status :
Not Qualified
Clock Frequency :
717MHz
Terminal Pitch :
1mm
Terminal Position :
BOTTOM
Factory Lead Time :
8 Weeks
Total RAM Bits :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
Stratix® III E
Length :
35mm
Height Seated (Max) :
3.9mm