EP2AGX65DF29I5N
Mfr.Part #
EP2AGX65DF29I5N
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 364 I/O 780FBGA
Stock
697
In Stock :
697
Number of I/O :
364
Base Part Number :
EP2AGX65
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Number of Terminations :
780
Number of Inputs :
364
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e1
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Surface Mount :
yes
Clock Frequency :
500MHz
Height Seated (Max) :
2.7mm
Total RAM Bits :
Number of Outputs :
Number of CLBs :
63250
Terminal Form :
Ball
Supply Voltage :
0.9V
Number of LABs/CLBs :
2530
Series :
Arria II GX
Packaging :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Terminal Pitch :
1mm
Number of Logic Elements/Cells :
Power Supplies :
0.91.2/3.31.52.5V
Length :
29mm