EP2AGX125DF25C6N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP2AGX125DF25C6N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
572-BGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 260 I/O 572FBGA
Stock
367
In Stock :
367
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Terminal Pitch :
1mm
Length :
25mm
Supply Voltage :
0.9V
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
572-BGA, FCBGA
Number of Terminations :
572
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
JESD-609 Code :
e1
Number of LABs/CLBs :
4964
JESD-30 Code :
S-PBGA-B572
Clock Frequency :
500MHz
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
HTS Code :
Height Seated (Max) :
2.2mm
Number of Outputs :
260
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
25mm