EP20K100TC144-3
Mfr.Part #
EP20K100TC144-3
Package / Case
144-LQFP
Description
IC FPGA 101 I/O 144TQFP
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Logic Elements/Cells :
ECCN Code :
3A991
Voltage - Supply :
2.375V~2.625V
Power Supplies :
2.52.5/3.3V
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
S-PQFP-G144
Width :
20mm
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Dedicated Inputs :
4
Package / Case :
144-LQFP
Qualification Status :
Not Qualified
Number of LABs/CLBs :
416
Terminal Position :
QUAD
HTS Code :
Length :
20mm
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.6mm
Surface Mount :
yes
Total RAM Bits :
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage :
2.5V
Number of I/O :
101
Number of Terminations :
144
Series :
APEX-20K®
Propagation Delay :
3.6 ns
Number of Gates :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ