EMVK500ADA2R2MD55G
Mfr.Part #
EMVK500ADA2R2MD55G
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Free :
Lead Free
Reach Compliance Code :
Unknown
Diameter :
4mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
5.2mm
Series :
Alchip™- MVK
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current :
10mA
Life (Hours) :
1000 hours
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Capacitance :
2.2μF
Ripple Current @ Low Frequency :
10mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Tape and Reel (TR)
United Chemi-Con EMVK500ADA2R2MD55G
Alchip™- MVK 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 10mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD