EMTB83A8D-32.768K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMTB83A8D-32.768K
Manufacturer
Ecliptek
Package / Case
4-UFBGA, CSPBGA
Datasheet
Download
Description
PLASTIC SMD MEMS OSCILLATOR
Manufacturer :
Ecliptek
Product Category :
Oscillators
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
4-UFBGA, CSPBGA
Series :
EMTB83
Output :
LVCMOS
Frequency Stability :
0.75%
Frequency :
32.768 kHz
Oscillator Type :
CMOS
Size / Dimension :
0.061 L x 0.033 W (1.54mm x 0.84mm)
Rise Time-Max :
200 ns
Symmetry-Max :
52/48 %
Current - Supply (Max) :
2µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Aging :
1 PPM/YEAR
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Ratings :
Type :
TCXO
Number of Terminals :
4
Product Status :
Obsolete
Absolute Pull Range (APR) :
Base Resonator :
MEMS
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Surface Mount :
yes
Voltage - Supply :
3.3V
Function :
Spread Spectrum Bandwidth :
Supply Current-Max :
0.0012 mA
Fall Time-Max :
200 ns
Physical Dimension :
1.54mm x 0.84mm x 0.6mm
Mounting Feature :
Output Load :
15 pF