EMRA46M2H-50.000M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMRA46M2H-50.000M
Manufacturer
Ecliptek
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
PLASTIC SMD MEMS OSCILLATOR
Manufacturer :
Ecliptek
Product Category :
Oscillators
Package Length :
2
Surface Mount :
yes
Output Format :
CMOS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Standard Package Name :
SMD
Number of Terminals :
4
PCB changed :
4
Frequency Stability :
±20ppm
Absolute Pull Range (APR) :
RoHS :
Details
Load Capacitance :
15 pF
ECCN (US) :
EAR99
Supplier Package :
SMD
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Oscillator Type :
CMOS
Voltage - Supply :
2.25V ~ 3.63V
Subcategory :
Oscillators
Current - Supply (Disable) (Max) :
5μA
Load Capacitance (pF) :
15
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Physical Dimension :
2.5mm x 2.0mm x 0.85mm
Output Level :
LVCMOS
ABRACON
Frequency :
50 MHz
Type :
Clock Oscillator
Mounting Feature :
Surface Mount
Output Load :
15 pF
Output Low Current-Max :
4 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Maximum Symmetry (%) :
55
Product Status :
Obsolete
Symmetry-Max :
55/45 %
Ratings :
Schedule B :
Package Height :
0.85(Max)
Mounting Type :
Termination Style :
SMD/SMT
Package Width :
2.5
HTS :
Supply Current-Max :
6 mA
Length :
2.5 mm
Package :
Bulk
Function :
Enable/Disable
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Base Resonator :
MEMS
Height :
0.85 mm
Current - Supply (Max) :
6mA
Minimum Operating Supply Voltage (V) :
2.25
Pin Count :
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Frequency Aging (ppm/Year) :
±1.5 (1st)
Width :
2 mm
Typical Operating Supply Voltage (V) :
Spread Spectrum Bandwidth :
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Series :
EMRA46
Fall Time-Max :
3 ns
Additional Feature :
TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Cut Tape
Maximum Operating Supply Voltage (V) :
3.63
Product Type :
MEMS Oscillators
Frequency Stability (ppm) :
±20
Brand :
Ecliptek / Abracon
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting :
Current Rating :
6 mA
Height - Seated (Max) :
0.033 (0.85mm)