EMK107B7473MA-T
Mfr.Part #
EMK107B7473MA-T
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
17 Weeks
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.047µF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Thickness :
889μm
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Ceramic
Height :
800μm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
EMK107B7473MA-T
TAIYO YUDEN EMK107B7473MA-T
M 0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)