EMK107B7105MAHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMK107B7105MAHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
Tape, Paper
Series :
M
Factory Lead Time :
17 Weeks
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Applications :
Automotive
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Surface Mount :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Voltage - Rated :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
EMK107B7105MAHT
TAIYO YUDEN EMK107B7105MAHT
M 1μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)