EMK105BJ105MVHF
Mfr.Part #
EMK105BJ105MVHF
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
M
Packing Method :
Tape, Paper
Surface Mount :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
X5R
Capacitance :
1μF
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Applications :
Automotive
Temperature Characteristics Code :
X5R
Tolerance :
±20%
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
EMK105BJ105MVHF
TAIYO YUDEN EMK105BJ105MVHF
M 1μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)