EMK042CG6R8DD-W
Mfr.Part #
EMK042CG6R8DD-W
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
CAP CER 6.8PF 16V C0G/NP0 01005
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±0.5pF
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Height :
200μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Thickness :
228.6μm
Voltage - Rated DC :
16V
Multilayer :
yes
M
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
17 Weeks
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Capacitance :
6.8pF
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Composition :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Datasheets
EMK042CG6R8DD-W
TAIYO YUDEN EMK042CG6R8DD-W
M 6.8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)