EMK042CG150JC-FW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMK042CG150JC-FW
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 16V C0G/NP0 01005
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
M
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
15pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
228.6μm
Mount :
Surface Mount
Published :
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
EMK042CG150JC-FW
TAIYO YUDEN EMK042CG150JC-FW
M 15pF 16V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
EMK042CG150JC-FW Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
EMK042CG150JC-FW Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm