EMK042B7681KC-W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMK042B7681KC-W
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 680PF 16V X7R 01005
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
228.6μm
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
16V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
680pF
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Series :
M
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
17 Weeks
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Datasheets
EMK042B7681KC-W
TAIYO YUDEN EMK042B7681KC-W
M 680pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)