EMI1206R-600
Mfr.Part #
EMI1206R-600
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 1206 1LN
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Max DC Current :
500mA
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Construction :
Chip Bead
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Number of Lines :
1
Impedance @ Frequency :
600Ohm @ 100MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
EMI1206R
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1.2954mm
Impedance :
600Ohm
Case Code (Metric) :
DC Resistance (DCR) (Max) :
300mOhm
Tolerance :
25%
Case Code (Imperial) :
Test Frequency :
100MHz
Core Material :
Ferrite
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Rated Current :
0.5A
Published :
Depth :
1.8mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Tape and Reel
Datasheets
EMI1206R-600
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN