EMI-1206-120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMI-1206-120
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 1206 1LN
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance @ Frequency :
120Ohm @ 100MHz
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Current Rating (Max) :
500mA
Length :
3.2mm
DC Resistance (DCR) (Max) :
150mOhm
Construction :
Magnetic Shielding
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Lines :
1
Published :
Filter Type :
FERRITE CHIP
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
EMI1206
Packing Method :
Tape and Reel
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Material :
Ferrite
Rated Current :
0.5A
Pbfree Code :
No
Height :
1.2954mm
Datasheets
EMI-1206-120
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN