EM2471500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EM2471500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 24POS 45DEG 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Wire Strip Length :
7-8mm
Insulation Height :
0.638 16.20mm
Number of Levels :
1
Color :
Green
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
Copper
Packaging :
Bulk
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Contact Mating Finish :
Tin
Series :
EM
Termination Style :
Screw
Type :
Plug, Female Sockets
Torque - Screw :
0.45 Nm (4.0 Lb-In)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Screw Size :
M3
Current - UL :
20A
Pitch :
0.197 5.00mm
Plug Wire Entry :
45°
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Material :
Thermoplastic
Voltage - UL :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions :
24
Datasheets
EM2471500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets EM Thermoplastic Tin Copper
EM2471500000G Overview
EM2471500000G Features
EM series
EM2471500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
EM2471500000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM