EM11A1520000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EM11A1520000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Plug Wire Entry :
45°
Series :
EM
Wire Strip Length :
7-8mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Levels :
1
Packaging :
Bulk
Color :
Green
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Torque - Screw :
0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Termination Style :
Screw
Contact Material :
Copper
Insulation Height :
0.638 16.20mm
Type :
Plug, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.295 7.50mm
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-40°C~115°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Mating Finish :
Tin
Screw Size :
M3
Current - UL :
20A
Voltage - UL :
300V
Datasheets
EM11A1520000G
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets EM Thermoplastic Tin Copper
EM11A1520000G Overview
EM11A1520000G Features
EM series
EM11A1520000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
EM11A1520000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM