EM1071500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EM1071500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS 45DEG 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Number of Levels :
1
Screw Size :
M3
Pitch :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Insulation Height :
0.638 16.20mm
Plug Wire Entry :
45°
Contact Mating Finish :
Tin
Series :
EM
Torque - Screw :
0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Wire Strip Length :
7-8mm
Contact Material :
Copper
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - UL :
20A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Color :
Green
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination Style :
Screw
Number of Positions :
10
Voltage - UL :
300V
Datasheets
EM1071500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets EM Thermoplastic Tin Copper
EM1071500000G Overview
EM1071500000G Features
EM series
EM1071500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
EM1071500000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM