EM0301500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EM0301500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Screw Size :
M3
Type :
Plug, Female Sockets
Termination Style :
Screw
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - UL :
300V
Wire Strip Length :
7-8mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.300 7.62mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.638 16.20mm
Number of Positions :
3
Packaging :
Bulk
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Current - UL :
20A
Plug Wire Entry :
45°
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Series :
EM
Number of Levels :
1
Torque - Screw :
0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Housing Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Color :
Green
Datasheets
EM0301500000G
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets EM Thermoplastic
EM0301500000G Overview
EM0301500000G Features
EM series
EM0301500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
EM0301500000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM