EM0271500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EM0271500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS 45DEG 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Material :
Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Mating Finish :
Tin
Termination Style :
Screw
Current - UL :
20A
Type :
Plug, Female Sockets
Insulation Height :
0.638 16.20mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Torque - Screw :
0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Screw Size :
M3
Pitch :
0.197 5.00mm
Voltage - UL :
300V
Packaging :
Bulk
Color :
Green
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
EM
Number of Positions :
2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Plug Wire Entry :
45°
Wire Strip Length :
7-8mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Levels :
1
Datasheets
EM0271500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets EM Thermoplastic Tin Copper
EM0271500000G Overview
EM0271500000G Features
EM series
EM0271500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
EM0271500000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM