ELZA250ELL102MJ20S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELZA250ELL102MJ20S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
1.55A @ 100kHz
Polarization :
Polar
Impedance :
35mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
930mA @ 120Hz
Ripple Current :
1.55A
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Radial, Can
Lead Diameter :
600 µm
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Applications :
Automotive
Lead Pitch :
5.0038mm
Series :
LZA
Voltage - Rated DC :
25V
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Termination :
Radial
Published :
Life (Hours) :
4000 hours
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
1000µF
United Chemi-Con ELZA250ELL102MJ20S
LZA 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.55A 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can