ELXS451VSN331MR40S
Mfr.Part #
ELXS451VSN331MR40S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Stock
11
In Stock :
11
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.52A @ 120Hz
Through Hole
Termination :
Snap in
Published :
2015
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ High Frequency :
2.1736A @ 50kHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Test Frequency :
120Hz
LXS
Voltage - Rated :
450V
Number of Pins :
2
Diameter :
30mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current :
1.52A
United Chemi-Con ELXS451VSN331MR40S
LXS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.52A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In