ELVH03500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELVH03500
Manufacturer
Amphenol Pcd
Description
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM
Stock
127
In Stock :
127
Manufacturer :
Amphenol Pcd
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Lead Free :
Contains Lead
Pitch :
0.150 3.81mm
Voltage - Rated :
300V
Termination Style :
Solder
Depth :
6.93mm
Mount :
Through Hole
Safety Approval :
UL; CSA
Header Orientation :
Vertical
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.360 9.14mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Decks :
1
Current :
12A
Insulation Resistance :
100GOhm
Max Current Rating :
12A
Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
12A
Number of Rows :
1
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tray
ECCN Code :
EAR99
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Series :
ELVH
Number of Poles :
3
Contact Material :
Brass
Published :
2006
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Color :
Black
Additional Feature :
PA, UL 94V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Levels :
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage :
300V
Number of Ways :
3
Length :
12.2428mm
Contact Mating Finish :
Tin
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
ELVH03500
Introducing Headers, Plugs and Sockets Amphenol Pcd ELVH03500 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:125°C, Mounting Type:Through Hole, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Voltage:300V, ELVH03500 pinout, ELVH03500 datasheet PDF, ELVH03500 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets Amphenol Pcd ELVH03500 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Tray 0.150 3.81mm Black 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) ELVH Polyamide (PA46), Nylon 4/6 Tin Brass
ELVH03500 Overview
The mounting type of the device is Through Hole.A Tray case is used to package the product.A product of the ELVH Series, it belongs to the range of products of that series.Furthermore, there are other features available, such as PA, UL 94V-0, to name a few.Through Hole represents the mounting point for the part.125°C Operating Temperature is the default operating temperature for the device.As with other Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) products, this part also offers a wide range of benefits.