ELPA2Y1601
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELPA2Y1601
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
5.7MM EPOWER-LITE 2WAY PLUG, FOR
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Product Status :
Active
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Voltage Rating :
600 VAC
Number of Rows :
1
Base Product Number :
ELPA2Y1
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
PLUG
Wire Gauge :
6 AWG
Thread Size :
Pitch :
0.630 (16.00mm)
Cable Termination :
Crimp
Fastening Type :
Latch Lock
Contact Finish :
Contact Plating :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish Thickness :
Color :
Orange
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Current Rating :
100 A
Contact Type :
Female Socket
Product :
Plugs
Series :
ePower-Lite
Mounting Angle :
Straight
Accessory Type :
Row Spacing :
Wire Type :
Discrete
RoHS :
Details
Termination Style :
Crimp
IP Rating :
IP67
Number of Positions :
2 Position