ELM5480R5BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELM5480R5BC
Manufacturer
Bivar, Inc.
Description
LED ASSY 0.480" 2X5 R/G DIFF 2LD
Manufacturer :
Bivar, Inc.
Product Category :
Series :
ELM5
Viewing Angle :
120°
Lens Size :
3.00mm Dia
Millicandela Rating :
3mcd Green, 4mcd Red
Height :
12.2mm
Luminous Intensity :
4 mcd
Factory Lead Time :
10 Weeks
Optoelectronic Device Type :
LED MOUNTING HARDWARE
Voltage - Rated :
2.1V Green 2V Red
Wavelength - Peak :
568nm 625nm
Lens Style :
Round
Current :
30mA Green 30mA Red