ELM11505ADT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELM11505ADT
Manufacturer
Bivar, Inc.
Description
LED ASSY 0.150" 5MM AMB DIFF 2LD
Manufacturer :
Bivar, Inc.
Product Category :
Published :
Lens Type :
Diffused, Tinted
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
85°C
Number of Functions :
1
Overall Height :
8.6mm
HTS Code :
Operating Temperature (Min) :
-25°C
Configuration :
Single
Lead Free :
Lead Free
Wavelength - Peak :
605nm
Voltage - Rated :
2V
Luminous Intensity :
25 mcd
Packing Method :
Tape and Reel
Lens Style :
Round
Terminal Pitch :
2.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
T-code :
T-1 3/4
Lens Size :
5.00mm Dia
Mount :
Vertical
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ELM1
Color :
Amber
Viewing Angle :
45°
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Current :
30mA