ELL-VEG330M
Mfr.Part #
ELL-VEG330M
Description
FIXED IND 33UH 290MA 2.3 OHM SMD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Wirewound
Max DC Current :
290mA
Height :
1mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Inductor Application :
DC-DC Converter
Series Resistance :
2.3Ohm
Inductance :
33μH
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.118Lx0.118W 3.00mmx3.00mm
Current - Saturation :
260mA
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
100kHz
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
2.3Ohm
Shielding :
yes
Case/Size Code :
Number of Terminations :
2
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
Package / Case :
Nonstandard
Pbfree Code :
yes
Series :
G
Current Rating :
290mA