ELL-SFG1R2NA
Mfr.Part #
ELL-SFG1R2NA
Description
FIXED IND 1.2UH 1.55A 58MOHM SMD
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case/Size Code :
Rated Current-Max :
1.55A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielding :
Shielded
Tolerance :
±30%
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
Package / Case :
Nonstandard
Inductor Application :
DC-DC Converter
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current Rating (Amps) :
1.55A
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
58mOhm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Test Frequency :
0.1MHz
Inductance :
1.2μH
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Number of Functions :
1
Current - Saturation :
1.7A
Size / Dimension :
0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
G
Published :
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm