ELL-CTV101M
Mfr.Part #
ELL-CTV101M
Description
FIXED IND 100UH 1.2A 150MOHM SMD
Fixed Inductors
Case/Size Code :
Material - Core :
Ferrite
Resistance :
150mOhm
Current :
2.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.472Lx0.472W 12.00mmx12.00mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR, EMBOSSED
Height Seated (Max) :
0.177 4.50mm
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
12.5mm
Height :
4.5mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
105°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Shielding :
yes
Number of Functions :
1
Current Rating :
1.2A
Type :
Wirewound
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Nonstandard
Lead Free :
Lead Free
Max DC Current :
1.2A
Military Standard :
Not
DC Current :
1.2A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
150mOhm
Test Frequency :
100kHz
Self Resonant Frequency :
100kHz
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
100μH
Inductance Tolerance :
20%
Series :
V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Number of Pins :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
RMS Current (Irms) :
1.2A