ELL-ATV270M
Mfr.Part #
ELL-ATV270M
Description
FIXED IND 27UH 2A 56 MOHM SMD
Inductance :
27μH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
2A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Functions :
1
Material - Core :
Ferrite
Current :
4A
Operating Temperature (Max) :
105°C
REACH SVHC :
Unknown
Depth :
10.5mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.394W 10.00mmx10.00mm
Series :
V
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Current :
2A
Inductance Tolerance :
20%
HTS Code :
Test Frequency :
100kHz
Current Rating :
2A
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RMS Current (Irms) :
2A
Case/Size Code :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
56mOhm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Package / Case :
Nonstandard
Height :
4.5mm
Shielding :
yes
Height Seated (Max) :
0.177 4.50mm