ELL-6UH181M
Mfr.Part #
ELL-6UH181M
Description
FIXED IND 180UH 470MA 750MOHM SM
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance Tolerance :
20%
Shielding :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Test Frequency :
100kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Self Resonant Frequency :
100kHz
Package / Case :
Nonstandard
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
180μH
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.252Lx0.236W 6.40mmx6.00mm
JESD-609 Code :
e3
DC Current :
470mA
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Core Material :
Ferrite
Series Resistance :
750mOhm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Resistance :
750mOhm
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature (Max) :
105°C
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, EMBOSSED
Current Rating :
470mA
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Series :
H
Height :
5mm
Depth :
6.5mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Published :
Mount :
Surface Mount
RMS Current (Irms) :
470mA
Number of Pins :
2
Military Standard :
Not
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
750mOhm
Max DC Current :
470mA