ELL-6UH151M
Mfr.Part #
ELL-6UH151M
Description
FIXED IND 150UH 500MA 680MOHM SM
Series :
H
Resistance :
680mOhm
Lead Free :
Lead Free
DC Resistance (DCR) :
680mOhm
RMS Current (Irms) :
500mA
Max DC Current :
500mA
ECCN Code :
EAR99
Series Resistance :
680mOhm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature (Max) :
105°C
Tolerance :
±20%
DC Current :
500mA
Terminal Shape :
ONE SURFACE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
yes
Packing Method :
TR, EMBOSSED
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
Core Material :
Ferrite
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current :
270mA
Inductance Tolerance :
20%
Size / Dimension :
0.252Lx0.236W 6.40mmx6.00mm
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Self Resonant Frequency :
100kHz
HTS Code :
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Test Frequency :
100kHz
Wirewound
Height :
5mm
Current Rating :
500mA
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Inductance :
150μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
6.5mm