ELL-6SH820M
Mfr.Part #
ELL-6SH820M
Description
FIXED IND 82UH 450MA 600MOHM SMD
Stock
4
In Stock :
4
Fixed Inductors
Current Rating :
450mA
yes
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
HTS Code :
Test Frequency :
100kHz
DC Current :
450mA
Current :
260mA
DC Resistance (DCR) :
600mOhm
Tolerance :
±20%
Published :
2011
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Inductance :
82μH
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
3.3mm
Max DC Current :
450mA
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
POWER INDUCTOR
RMS Current (Irms) :
450mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
H
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature (Max) :
105°C
Operating Temperature (Min) :
-40°C
RECTANGULAR
Self Resonant Frequency :
100kHz
Lead Free :
Lead Free
Inductance Tolerance :
20%
Resistance :
600mOhm
Size / Dimension :
0.252Lx0.236W 6.40mmx6.00mm
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
Series Resistance :
600mOhm
Depth :
6.5mm