ELL-6SH180M
Mfr.Part #
ELL-6SH180M
Description
FIXED IND 18UH 1A 130 MOHM SMD
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Construction :
RECTANGULAR
Height :
3.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Tolerance :
±20%
Self Resonant Frequency :
100kHz
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
DC Current :
1A
Series :
H
Core Material :
Ferrite
HTS Code :
RMS Current (Irms) :
1A
Current :
180mA
Package / Case :
Nonstandard
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature (Max) :
105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tape and Reel (TR)
Series Resistance :
130mOhm
Current Rating :
1A
Inductance Tolerance :
20%
Type :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Published :
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Inductance :
18μH
Depth :
6.5mm
DC Resistance (DCR) :
130mOhm
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max DC Current :
1A
Size / Dimension :
0.252Lx0.236W 6.40mmx6.00mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Shielding :
yes
Military Standard :
Not
Resistance :
130mOhm
Packing Method :
TR, EMBOSSED
Test Frequency :
100kHz