ELL-6RH121M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELL-6RH121M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120UH 280MA 1.5OHM SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Fixed Inductors
Series Resistance :
1.5Ohm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
yes
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Operating Temperature (Max) :
105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
6.5mm
Package / Case :
Nonstandard
Number of Pins :
2
Series :
H
Current Rating :
280mA
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
RMS Current (Irms) :
280mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Inductance Tolerance :
20%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
1.5Ohm
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, EMBOSSED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Core Material :
Ferrite
Height :
2.8mm
Max DC Current :
280mA
Lead Pitch :
4mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Test Frequency :
100kHz
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
120μH
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
DC Current :
280mA
Size / Dimension :
0.252Lx0.236W 6.40mmx6.00mm