ELL-6GG6R8M
Mfr.Part #
ELL-6GG6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 1.3A 110MOHM SMD
Fixed Inductors
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.063 1.60mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
L BEND
Number of Functions :
1
Max DC Current :
1.3A
ECCN Code :
EAR99
Current - Saturation :
1.15A
Inductance :
6.8μH
Tolerance :
±20%
Height :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shielding :
yes
Test Frequency :
100kHz
DC Resistance (DCR) :
110mOhm
Special Feature :
DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
Mount :
Surface Mount
Core Material :
Ferrite
Depth :
6.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
G
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR, EMBOSSED
Size / Dimension :
0.236Lx0.236W 6.00mmx6.00mm
Current Rating :
1.3A
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Operating Temperature (Max) :
105°C