ELL-4FG100MA
Mfr.Part #
ELL-4FG100MA
Description
FIXED IND 10UH 750MA 290MOHM SMD
Stock
769
In Stock :
769
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Self Resonant Frequency :
100kHz
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature (Max) :
105°C
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
290mOhm
DC Current :
750mA
Depth :
4mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Case/Size Code :
1515
Test Frequency :
100kHz
Series :
G
Factory Lead Time :
10 Weeks
Inductance :
10μH
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, EMBOSSED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current :
1.9A
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Current Rating :
700mA
Core Material :
Ferrite
Inductance Tolerance :
20%
Shielding :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Surface Mount
Resistance :
290mOhm
Type :
Wirewound
Contact Plating :
Tin
Published :
2008
Package / Case :
Nonstandard
Height :
1.2mm
Size / Dimension :
0.150Lx0.150W 3.80mmx3.80mm
HTS Code :
Number of Functions :
1
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
700mA
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RMS Current (Irms) :
750mA