ELJ-RG3N9DF
Mfr.Part #
ELJ-RG3N9DF
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
FIXED IND 3.9NH 300MA 480MOHM SM
Fixed Inductors
Material - Core :
Non-Magnetic
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Height Seated (Max) :
0.012 0.31mm
Case Code (Imperial) :
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Construction :
Chip
Q @ Freq :
4 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant :
9.6GHz
Inductance :
3.9nH
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.3 NANO HENRY
DC Resistance (DCR) :
480mOhm Max
Shielding :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.3nH
Published :
Rated Current-Max :
0.3A
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
TR
Current Rating :
300mA
Test Frequency :
100MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
4
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm