ELJ-RE39NJFA
Mfr.Part #
ELJ-RE39NJFA
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 39NH 300MA 800MOHM SMD
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Q Factor :
11
Shielding :
Unshielded
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Inductance Tolerance :
5%
REACH SVHC :
No SVHC
Frequency - Self Resonant :
1.8GHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
11
Q @ Freq :
11 @ 100MHz
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Inductance :
39nH
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
DC Current :
300mA
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Type :
Multilayer
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Height :
787.4μm
Material - Core :
Non-Magnetic
Published :
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Test Frequency :
100MHz
Max DC Current :
300mA
Series :
RE
Resistance :
800mOhm
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
800μm
Current Rating :
300mA
Construction :
Chip
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Current :
400mA