ELJ-RE1N5DFA
Mfr.Part #
ELJ-RE1N5DFA
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 1.5NH 500MA 70MOHM SMD
Fixed Inductors
Rated Current-Max :
0.5A
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Type :
Multilayer
Published :
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shielding :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
HTS Code :
Inductance :
1.5nH
Test Frequency :
100MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Material - Core :
Non-Magnetic
Series :
RE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Tolerance :
±0.3nH
Current Rating (Amps) :
500mA
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.3 NANO HENRY
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
100MHz