ELJ-QF1N2ZF
Mfr.Part #
ELJ-QF1N2ZF
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
FIXED IND 1.2NH 400MA 60MOHM SMD
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Current Rating :
400mA
Tolerance :
±0.2nH
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Inductance :
1.2nH
Shielding :
No
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max DC Current :
400mA
2
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.2 NANO HENRY
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q @ Freq :
10 @ 100MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Series :
QF
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packaging :
Cut Tape (CT)
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Test Frequency :
100MHz