ELJ-NK56NJF
Mfr.Part #
ELJ-NK56NJF
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
FIXED IND 56NH 210MA 1.1 OHM SMD
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
200MHz
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Functions :
1
Test Frequency :
200MHz
Inductance :
56nH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
1.1Ohm Max
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Construction :
Chip
Series :
NK
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR
Material - Core :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Rated Current-Max :
0.21A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Frequency - Self Resonant :
2.8GHz
Shielding :
No
Tolerance :
±5%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
25 @ 200MHz
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
EAR99
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Current Rating :
210mA