ELJ-NJR22GF2
Mfr.Part #
ELJ-NJR22GF2
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 220NH 120MA 2.2OHM SMD
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
Chip
Depth :
1.1mm
Inductance :
220nH
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
120mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Non-Magnetic
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Test Frequency :
100MHz
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
2.2Ohm Max
Packing Method :
TR
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Case Code (Imperial) :
Shielding :
No
Type :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q @ Freq :
25 @ 100MHz
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
120mA