ELJ-NJ82NJF2
Mfr.Part #
ELJ-NJ82NJF2
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 82NH 290MA 480MOHM SMD
Test Frequency :
150MHz
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Inductance :
82nH
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
Chip
Max DC Current :
290mA
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
2.2GHz
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Number of Terminations :
2
Current Rating :
290mA
Material - Core :
Non-Magnetic
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Series :
NJ
Shielding :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
34
Tolerance :
±5%
Type :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Packing Method :
TR
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Q @ Freq :
34 @ 150MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
480mOhm Max
Depth :
1.1mm